Foodeas

     Prajem pekný štvrtok. Dnešný príspevok bude celý o jedle. Neočakávané z mojej nenažranej strany, však :D? V mobile sa mi nazbieralo zopár fotiek a keďže Instagram mi hovorí asi toľko ako štvorválcový motor (ak niečo také náhodou neexistuje, prosím, ignorujte to :D), tak som sa rozhodla zasypať vás spŕškou inšpiratívnych jedál. Sú to predovšetkým obedy a večere, pretože raňajky aneb jablko posypané makom s arašidovým maslom, alebo nakrájaný ananás nie je asi žiadne fotogenické terno. Aj keď o kvalite mojich fotiek by sa dalo tiež debatovať :D. Na záver pridávam recept na proteinový cake, vytvorený narýchlo, z toho, čo bolo doma (potrebovala som minúť tvaroh :D), takže je  veľmi pravdepodobné, že si ho budete môcť upiecť hneď a zaraz aj vy :).
     Ako som už veľakrát spomínala, nejedávam prílohy. Moje jedlo= zelenina+ bielkovina+ tuky (niekedy pridávam pšeno, alebo quinou)
Tuniak, quinoa, šalát poľníček, rajčina, zelené fazuľky, ľanové semienka

Hovädzia roštenka, šalát poľníček, cherry paradajky, brokolica, uhorka, vlašské orechy 

Čerstvý špenát, kuracia prsná šunka, cherry paradajky, fazuľové lusky, žltá paprika, slnečnicové semienka, redukca z balsamica

Dusená mrkva so špenátom a pšenom, s paradajkami, žltou paprikou. kuracou šunkou, uhorkami, posypané sezamovými semienkami 
Jedna z najlepších večerí. Grilovaná cuketa, s rozpustenými olomouckymi syrečkami navrchu, varená brokolica, lolo šalát, olivy, kaleráb. Mňam! 
A dnešný obed, zelené fazuľky dusené v rajčinovom pyré so pšenom, posypané čerstvou mladou cibuľkou a srvátkovým syrom
     Možno sa zdá, že sa mi v zelenina opakuje, no je to kvôli tomu, že fotky sú robené niekoľko dní po sebe a ja sa snažím nevyhadzovať a dojedať to čo je v chladničke. Iná vec sú zelené fazuľky, tie zbožňujem a momentálne sa stali numero uno v mojich jedlách ňom ňom ňom. Takže ešte sa istý čas budú vo foodseriály objavovať. Fotiek bolo viac, ale niektoré som kvôli otrasnej kvalite nepridávala, aby ste chápali, tu je ukážka najlepšej spomedzi najhorších :D
Už chápete? :D Dizaaster :D. . . (
inak brokolica, čalamáda, cherry paradajky, ľanové semienka a cottage cheese :D)
    Proteínový koláč 
     Nazvala by som ho aj chlapským koláčom, pretože je nenáročný na prípravu (rozumej 1 miska a 1 varecha), je rýchly a prudko jedlý. 
Potrebujeme: 
  • Predohriatu rúru na 180°C
  • Tvaroh, ricotta, riccoletka (500 gramov)
  • 2 vajíčka
  • stévia, med, cukor, sladidlo (podľa chuti a preferencií)
  • 60 gramov proteínu (ja som použila neochutený sôjový)
  • 1 puding (práškový, podľa vlastného výberu, ja som skúsila pistáciový)
  • mlieko
  • orechovú múku (lidl- mleté mandle)

Všetky ingrediencie zmiešame dokopy, tam kde nie sú mierky treba pridať od oka, tak aby vznikla hustejšia konzistencia, niečo ako tvaroh vymixovaný s mliekom. Prelejeme do silikónovej formy a dáme piecť na 45 minút pri 180°C, kým to celé nestuhne. 
Na záver posypeme mandľovou múkou, necháme vychladnúť a presviedčame zvyšok rodiny, že je to koláč z kategórie hnusné a zdravé. Nakrájame do nádobky a uchovávame v bezpečí za veľkými nádobkami v chladničke, ktoré nikto nikdy neprekladá. Potajomky vyžierame v rámci večere, olovrantu, raňajok a obeda :D Dobrú chuť!
Silne umelecká :D
     Tak dúfam, že článok potešil, že ste si nepovedali, že jem hnusné veci a že ste sa presvedčili o tom, že aj zelenina môže byť hlavným jedlom. 
S plnými ústami proteinového koláča zdraví Doda :)

Nový štart by Zuzana a.k.a. zmeny

Áno, boli sme mimo 9 mesiacov. Obe vieme že je to fest dlhá doba. Ale dôležité je, že sme sa konečne zmobilizovali a sme späť :-). Dúfam, že máte z toho takú istú radosť ako my:


Dobre viete, že život dokáže zmeniť jediná sekunda a za tých 9 mesiacov bolo zmien veľmi veľa, i keď sa to niekedy nezdá. Moje zmeny vo fit sfére boli kadejaké, ale na začiatok ich rozdelím na zmeny v stravovaní, spôsobe cvičenia a nakoniec prezradím aj zmenu mojej váhy. Dosť bolo úvodných kecov. Takže voilaaa.

1. zmena STRAVA – V strave nastali veľké zmeny. V skratke - neraňajkujem, začínam deň "hladovkou", zvyčajne mám dve jedlá denne, snažím sa dodržiavať paleo princípy a low carb. Ak chcem veľmi veľa jesť tak si to najprv odmakám v gyme :-)

A nejak takto to potom vyzerá:

WTF čo? Ja viem, úplne niečo iné ako to o čom som písala doposiaľ. Stále tvrdím, že existujú stovky druhov stravovania, človek si musí nájsť taký druh, ktorý vyhovuje jeho telu a nehejtovať ostatné. Ale o strave bude samostatný článok.

2.zmena CVIČENIE - stalo sa mojou drogou a baví ma v poslednom čase čím ďalej tým viac (a teraz keď som chorá cítim sa ... no jednoducho depka). Okrem posilňovne som si pridala jumping, jogu, "atletiku".

Jumping - Jedného krásneho dňa ma Dominika zavolala či si nepôjdeme spolu zaskákať na jumping. A od toho dňa som tam začala chodiť pravidelne :-). Vedie nás úplne úžasná trénerka, ktorá dodáva neskutočný elán a chuť k skákaniu aj vtedy keď to už chcete vzdať :-). Hoci sa to nezdá, ale fakt to dá zabrať a ja to beriem ako parádnu kardio zmenu. Btw, ďakujem Doda :-*

Takto to vyzerá mojich prvých 10 minút tréningu (a tých posledných radšej ani nechcite vidieť):

Jóga - Keď máte fakt lenivý deň alebo nevládzete, je správny čas si zacvičiť jogu. Stačí si vyhľadať nejaké tutorials pre začiatočníkov na youtube.com a pomaly začať. Krásne sa ponaťahujete, precvičíte si stabilitu, načerpáte energiu. 

Najlepšie je sa učiť od majstra - yoga pose - upward facing dog:

Atletika - teda snaha o zvládnutie niekoľkých prvkov atletiky. Teda zatiaľ jedného :-D - že stojka. Vždy som si myslela, že mám silné ruky a ramená. A túúúúdle, sú slabé ako tyčky do hrachu. Takže som zvedavá, kedy sa to konečne naučím. Musím si byť vedomá, že je to beh na dlhú trať a nikdy to netreba vzdať :-).

Ale jedného dňa to dokážem:

Bohužiaľ, zatiaľ vyzerám takto:

A prechádzam si všetkými nasledovnými etapami. Samozrejme sa držím hesla: "Handstand fail, facepalm win."

Ďalšou zmenou je zmena štýlu cvičenia v posilňovni. Môj tréning sa stal dynamickejším (ak je sa vôbec kde pohnúť, lebo po sviatkoch praskajú posilky vo švíkoch) a cieľom je zvládnuť ho do 50 minút. Zmenili sa aj váhy, cviky ale o tom tiež v samostatnom článku. 

3.zmena VÁHA - posun z 62kg na 62kg. Neviem čo k tomu dodať asi len toto:

Ale nie, za ten čas odkedy som si začala všímať čo jem som sa z 78kg dostala na 62kg. Je to neopísateľný pocit keď z čísla 42 ste odrazu na 38 a keď sa sem tam zadarí tak aj 36 - If you know what I mean :-D:

Nič netreba zo začiatku preháňať, tak by asi stačilo, aby som Vás neunudila. Dúfam, že za tých dlhých 9 mesiacov sa vo Vašich životoch odohrali len tie pozitívne zmeny. A ak nie! Verte že aj tie negatívne budú pre Vás v konečnom dôsledku len a len pozitívne. :-) 

Budem rada, ak sa svojimi zmenami a premenami pochválite v komentároch. 

Zuzana

2. Kde nakupovať, čo nakupovať, prečo to nakupovať- rastlinné bielkoviny, tuky, proteiny, veci na cvičenie

     Pred chvíľou som sa vrátila z jumpingu (21:00 včerajšieho času), o ktorom chystám článok, pretože si to zaslúži. A keďže som plná endorfínov tu je pokračovanie predošlého článku o nakupovaní.
     Paradoxom je, že v obchode s jedlom dokážem byť dlho, ale akonáhle príde na rad oblečenie, väčšinou to po 15 minútach vzdám a nasratádená odchádzam s prázdnou. Hold, som typické dievča :D. Ale teraz k veci.
       
  Rastlinné versus Živočíšne proteíny
      Rovno prejdem k rozdielom, ktoré sa budem snažím vysvetliť polopatisticky a stručne. Existuje 20 aminokyselín a pokiaľ ich potravina obsahuje, nazýva sa kompletnou bielkovinou. Túto vlastnosť majú predovšetkým živočíšne bielkoviny, ako je srvátka, vaječný bielok (nie, to neznamená, že máte vyhadzovať žĺtok, pretože klik, radšej sa vyprdnite na keksy a spravte si poriadnu žltú praženicu), no nájde sa aj rastlinný zástupca, sója. Z týchto aminokyselín nás zaujímajú hlavne esenciálne, ktoré si telo nedokáže samo vyprodukovať a potrebuje ich prijať z vonku. Z pomedzi nich ich majú viacej živočíšne, no ich trávením vzniká v tele dosť odpadu a pokiaľ sa nimi budete ládovať, môžete mať problém s obličkami. Rastlinné bielkoviny sa zaraďujú medzi "menej kvalitné" (práve kvôli kompletnosti aminokyselín), no pre telo sú rovnako prospešné. Ideálne by bolo, keby sa vám ich podarilo pekne prestriedať. Pre vegetariánov prst hore, mäso obsahuje vitamín B12, takže pokiaľ nejete zvery, mali by ste tento vitamín telu dodať inou formou. Ak vám toto vysvetlenie nestačilo, pozrite sa na článok, ktorý som našla. Veľmi dobre a jasne vysvetľuje, ako telo s aminokyselinami v potravinách zachádza.
  • Sója: V celku diskutovaná strukovina. Údajne znižuje hladinu testosterónu a zvyšuje estrogén. Myslím, že keby to tak bolo, tak Erika J. nepapá zázračné tabletky, ale žuje sóju ako o život (a ja tiež :D). Existujú samozrejme jej zarytí odporcovia, ktorí sa možno boja, že budú mať väčšie prsia jak frajerka a začnú menštruovať :D. Každopádne to nič nemení na jej vlastnostiach. Obsahuje 20 aminokyselín a vyrábajú sa z nej rôzne dobroty, ktoré pokiaľ správne ochutíte, nemusia šmakovať ako podrážka. Najčastejšie kupujem údené tofu, biele tofu, sójové bôby, sójové vločky, sójový jogurt, sójové mlieko a najnovšie mám nový prírastok, sójový proteín :). Všetky tieto potraviny zoženiete v Bille, Kauflande a Jednote, jediný problém je v Lidli. Keď som bola v lete na Malte, mali v ňom parádne sójové mlieko za skvelú cenu, no na Slovensku na dislaktikov očividne kašlú :D. Osobne mi sója chutí a jediná vec, čo si VŽDY pozerám pri jej nákupe je, či nie je modifikovaná. Všetko čo je modifikované, je nám totiž nanič , rovnako ako aj nášmu telu. Preto si dávajte pozor na modifikované škroby, modifikovanú kukuricu, sóju, obilniny. . . Táto problematika je na veľmi dlhú diskusiu, no hlavný je fakt, že v rámci zvýšenia produkcie sa veľké firmy rozhodli, vytvárať nové, odolnejšie odrody, ktoré medzi sebou krížili. Tie postupne "zmutovali" do toho, čo poznáme aktuálne. Múka, ktorú dnes jeme, kukurica, sója, to všetko sa nepodobá tomu, čo poznali naši rodičia a prarodičia. Preto má veľa ľudí neznášanlivosť lepku a ani to netušia. Dávajú telu živiny, na ktoré nebolo zvyknuté a nedokáže ich spracovať. Sú to tie stavy, keď vás bolí brucho, máte problémy s vyprázdňovaním a podobne. Preto som sa dobrovoľne vzdala jedál z múky a popravde mi absolútne nechýbajú. Nahradila som ich prosom, quinoou, či amarantom. Alternatív existuje veľa.  
  • Strukoviny(ostatné): Tie asi nemusím špeciálne predstavovať, šošovica, fazuľa, cícer (ňom ňom ňooom hummus, pražený cícer, zaváraný cícer, varený cícer, cícerová polievka ehm....) a už diskutovaná sója. 
Rastlinné proteíny
Tuky
     Zuzkina obľúbená téma, ale článok píšem ja, takže smola :D . . . Nepodceňujte ich. Na jeden gram majú cca 8 kcal, čo je 2x viac ako v sacharidoch, či bielkovinách, no sú veľmi dôležité,Vďaka nim nám správne funguje telo, hlavne mozog a správne metabolízujú živiny.. Vďaka pomalému  vstrebávaniu, zasýtia na dlhšiu dobu a tvoria skvelý pár s niektorými vitamínmi, ktoré sa rozpúšťajú len v nich A,D,E,K ( škoda že neexistuje vitamín Z :D ten by mohol byť na začiatku :D). Samozrejme aj tu si treba dávať pozor na dobré a zlé tuky. Z mojich tukov (okrem tých brušných :D), ktoré si držím vždy v zásobe sú to hlavne:
  • Kokosový olej: Mám značku Rapunzel, kúpený asi pred 3/4 rokom za 8,90 vo Vegetke v Žiline (oproti Auparku, Dom Odborov). Je to pomerne veľké balenie a pripravujem na ňom úplne všetko, iné tuky, na tepelnú úpravu nepoužívam. Pri jeho kúpe sa orientujem na lisovanie za studena.
  • Oleje lisované za studena: Tekvicový, sezamový, arašidový, olivový. Niektoré sú bežne k dostatiu. Špeciálne, ako je arašidový, zoženiete v bio obchodoch. Používam ich len na šaláty, nikdy nie na varenie. O rafinovaných olejoch sa nemá zmysel baviť, je to hnus. Rovnako aj zmesové oleje.
  • Bravčová masť, maslo: Vadí mi chuť bravčovej masti. Viem, že je zdravá, ale nemôžem si pomôcť. Pokiaľ ju cítim, jedlo nezjem. Čo sa týka masla, najnovšie výskumy ukázali to, čo všetci už dávno tušíme, že v Amerike žijú špekulanti. Okrem geneticky modifikovaných potravín nám podstrkujú  margaríny, ktoré sú všetko, len nie zdravé. Odporúčam prečítať si tento článok. Stojí za to.  
  • Orechy, semienka: nebudem ich všetky menovať. Neexistuje totiž zlý orech, neexistuje orech, ktorý by bol predo mnou v bezpečí a neexistuje nič, čo by ma zastavilo jesť ich každý deň s minimálne dvoma jedlami. Favoritom na nákup orechov a semienok je prekvapivo Lidl :D. Majú tam megaveľkemaxiultragigantické balenie slnečníc, mletých orechov (rôzne druhy), z ktorých si pripravujem paleo (bez múky)muffiny z mikrovlnky   (miesto sladidla si tam vždy zamiešam ešte bylinky, trošku soli, ľanové semienka a olej samozrejme kokosák :D). Inak klasika vlašské, kešu, paraorechy, konopné semienka, ľanové semienka, sezamové semienka. . . .
  • Arašidy: Arašidy nie sú orechy, ale sú dobré na cholesterol a zdravé. Kto tvrdí, že nie, klame! :D  Niečo tak fajn, ako arašidové maslo predsa nemôže škodiť a mám pre vás super horúcu info od Zuzky. V Lidli bude AMERICKÝ TÝŽDEŇ. Čo to znamená? Veľa crunchy arašidového masla pre Dodu a ešte pre Dodu. Nieže mi ho všetko vykúpite! Je to totiž to najkvalitnejšie A.M. ktoré som našla. obsahuje 95% arašidov, hnedý cukor a palmový olej! A tá cena!!! Nie je o čom. Raňajková kaša s A.M. je siedme nebo. Zdravé siedme nebo. Btw, kvôli hodnotám je to miláčik pre kulturistov. Pridávajú si ho napríklad do proteinových šejkov. ( v 100 gramoch má 25 gramov bielkovín, 12 gramov sacharidov a 48,4 gramov tukov).
To crunchy mi chutí viac :)
  • Tahini: Ak som na arašidové maslo psychopat, pri tahini nepoznám frajera. Som na ňom závislá. Istý čas som začínala každé ráno  jablkom, mrkvami nakrájanými na kolieska a hojne poliatými práve touto sezamovou pastou. No pozor, nie je tahini ako tahini. Odporúčam značku Natural. Tahini z DM- ky bolo veľkým sklamaním, pretože malo horkastú chuť. Cena/ kvalita/ množstvo toho z Natural, je najlepšia. Kupujem si ho v Bioparku v Auparku (Žilina). Najväčší fail tohto týždňa bolo, že mi ho vypredali!!! (Prestaňte kupovať moje tahini!!! :D)
  • Kokosový orech: Hej, viem že je to orech, no zaslúži si špeciálnu kolónku, lebo ho milujem. Vždy keď je ich sezóna (u nás v zime), nakúpim si ich veeeeľa a potom pijem kokosovú vodu a žujem kokosovú dužinu (moje temné ja dokáže zožraťjesť kokosový orech na posedenie a stále nemá dosť). Tu je návod, ako ho otvoriť, ktorý je odskúšaný a funguje. Pre mňa absolútny kokosový prelom a koniec éry opičiaka, alebo Doda+kokos+šroubovák+kladivo= krv, 9 palcov a diera v podlahe. Ráno si dávam sušenú kokosovú dužinu do kaše, a niekedy si kašu uvarím  z kokosového mlieka. Mňamka
  • To ostatné: Avokádo, mak, ryby, žĺtko. 

Výživové doplnky

     A teraz ABSOLÚTNA PECKA, teda aspoň pre mňa. Mám rada proteínové šejky a niekedy nimi nahradzujem večeru. Problém je, že sú drahé a výhodné veľké balenia sa po istom čase "prepijú". Objavila som však perfektnú stránku , kde majú totálne bláznivé, nízke ceny. Parádička je, že všetky výrobky sú prírodné, bez aditív a éčok.Napriek počiatočnej nedôvere (tú cenu stále nechápem a čakám, že mi po mesiaci narastie tretia ruka, alebo že sa priznajú, že do proteínov melú malé mačiatka), som samozrejme  neodolala a objednala si "niekoľko" vecí. Dorazili v pohode, jediná chyba, ktorú som spravila bola, že som to platila cez internet a kým im prišla platba na účet, prešli 3 pracovné dni. Inak posielajú objednávku na druhý deň a nad 50 ečok máte dopravu zdarma. 
  • Sójový proteín: Dámy a páni držte sa. 1 kg za 5,99 eura  pričom obsahuje 90% bielkovín!!!!!! V recenziách jeho chuť nesedí každému, no pre mňa je v pohode. Chutí neutrálne, trošku ako sladkastý solamyl. Po pretrepaní pení a konzistencia je máličko hustejšia, čo mne osobne nevadí, rovnako ako pena, ktorú mám rada:).  
  • Srvátkový proteín: Objednala som si 80%,  2,5 kilový (už som spomínala že som pažravá? :D), za super  cenu 27 eur. Ešte som ho neskúšala, lebo prvé čo som otvorila bol samozrejme strašiak sója, no podľa diskusie vyzerá byť chuťovo dobrý, takže sa ho nebojím.
  • Príchute:  Všetky proteíny sú neochutené, čo je pecka, PRETOŽE si k ním môžete kúpiť rôzne tabletky s príchuťami. To znamená 1 plast/15 tabliet za 0,79 eur. Ja som sa nechala zlákať na kokos, vanilku, jahodu, čokoládu, granátové jablko a mandle. Odskúšala som zatiaľ len vanilku a jahodu. Čo sa týka chuti, pre mňa dostatočne výrazná, frajer ich tam pomaly necítil. Vzhľadom na prírodnú bázu a na to, že neobsahujú cukor, myslím, že nie je o čom. Mne chutila aj vanilka aj jahoda, len od toho neočakávajte intenzitu. Skôr takú jemnú dochuť. Inak pred prípravou ich rozdrvte, plus ich môžete nadrviť, rozpustiť v troche vody či mlieka a pridať do tvarohu, jogurtu, kde vás napadne. 
  • Okrem týchto vecí som brala aj klasický shaker a proteín pre sestru no o tých vám nemôžem nič viac napísať, lebo som ich neotvárala a neskúšala. (chcela som mať objednávku nad 50 eur, lebo veď zadarmo :D).
  • Suma summarum. Pre mňa absolútna topka. Perfektný prístup, dokonalé ceny a tá kvalita, až mi to je divné a naozaj očakávam v najbližšej dobe nejaké temenné oko, blany medzi prstami, alebo ja neviem. Proste nechápačka.
  • Viem, že to asi znie dosť divne, ale nie je to platená reklama, ani žiadna propaganda, je to len niečo super, na čo som narazila a chcem sa o to s vami podeliť, lebo je to šanca pre tých, ktorý nemajú peniažky navyše, aby si mohli dovoliť nejaké doplnky . . . .
Oblečenie
     Písala som, že neholdujem nakupovaniu oblečenia, no to sa nebavíme o športových veciach :D  po tom idem ako divá :D. Nakupujem online v sportsdirect a aj napriek tomu, že sa snažím šetriť, vždy si tam niečo vyberiem, lebo opäť pomer skvelé ceny a dobrá kvalita. Naposledy som si kúpila karimatku na cvičenie, zopár tričiek a legín, no mám odtiaľ aj tenisky, švihadlo, športové podprsenky, rukavice na posilňovanie, fľašu, a tašku na cvičenie. Pokiaľ si nájdete parťáka, ktorý sa s vami poskladá na poštovné 10 eur, nie je o čom. Ja som si ušetrila isto zopár desiatok. 
Sorry za kvalitu, ale o jedenástej v noci veľa svetla v mojej izbe nie je :D.


    Tak to je všetko, dúfam, že som vás neunudila a že ste tu našli užitočné typy na to, čo a kde nakupovať. Je to taký môj výrez zo športového života, ktorým som chcela pomôcť začiatočníkom, ale aj ostrieľaným borcom. V pohode mi posielajte typu, ktoré určite posherujeme s ostatnými. 
Majte sa krásne a sorry za tak dlhé články, ale je strašne veľa vecí, o ktoré sa chcem podeliť :D. 
Dominika Arašid Tahini :D 





1. Kde nakupovať, čo nakupovať, prečo to nakupovať- Živočíšne bielkoviny

Táto fotka nemá absolútne nič spoločné s témou, ktorú budem rozoberať, ale tuniaková konzerva ako cover photo článku? No ale de sme :D...



     Je mi jasné, že kontinuálne prispievanie nie je našou silnou stránkou a 9 mesiacov je dosť času na to, aby sa splodil a vyvinul nový ľudský jedinec, avšak je to aj pekná okruhlina na vzkriesenie blogu. O tom, prečo sme vlastne prestali písať vám možno rozpovieme každá za seba v budúcnosti, pozitívom však zostáva, že žijeme a neumreli sme na následky zadusenia sa cottageom, alebo pri konzumácií enormne nebezpečnej mrkvy. Tákže vítame sa a ideme na to:). 
Článok, ktorým vás dnes obšťastním bude o jedle (kto by to u mňa čakal, že?:D), konkrétne o tom, kde nakupujem, čo nakupujem a prečo to nakupujem. Rozhodla som sa tak z veľmi prozaických dôvodov. Posilňovne praskajú vo švíkoch a heslo v zdravom tele zdravý duch sa nesie vzduchom viac, ako iné obdobné heslá našich pánov súdruhov. Tí, ktorí si myslia, že to uhrajú LEN cvičením, sa dožijú tipujem tak 3 mesiacov, ostatní, ktorí pochopili Paretov princíp 80/20 vedia, že platí aj na naše telo, pričom 80= strava a 20= cvičenie. Články budú trošku obsiahlejšie a rozdelené na bielkoviny, tuky a cukry. Pokiaľ ste zmätení, čo nakupovať, kde to zohnať a prečo to jesť, čítajte ďalej :).

Bielkoviny
Výživa pre svaly a dôležitá súčasť jedálnička. Podľa múdrych tabuliek by mal denne človek prijať vzhľadom na svoju váhu 1-1,5 násobok bielkovín na kilo. Množstvo sa odvíja od toho, či športujete a chcete naberať svalovú hmotu, alebo nešportujete a chcete nenaberať tuk. Myslím, že u kulturistov je to 2-2,5 násobok, ale nie som si istá, ja sa pohybujem v rozmedzí prvých čísel.

Živočíšne bielkoviny: (Nezabúdajte popri ich konzumácií prijímať dostatok vody)
  • Mäso: Hovädzina, morčacina, hydina, králik, divina, vnútornosti (hovädzie srdce, pečienka, jazyky, to isté u bravčoviny) ryby(čerstvé), morské plody, tuniak v konzerve, šunky.
- Nejdem moralizovať a presviedčať vás o tom, aby ste si našli dodávateľov v okolitých dedinách (ALE NÁJDITE SI!!! :D), aj keď kvalita mäsa je neporovnateľná s rýchlokvasnou v supermarkete. Pokiaľ máte čas, popozerajte sa v okolí po dobrom mäsiarovi, ale samozrejme potravinové reťazce to istia. Čo sa týka mojich vychytávok, tak by som upozornila na super tuniaka vo vlastnej šťave z Kauflandu GIANA.
 Z pomedzi všetkých čo som jedla ( hej aj predražené RIO MARE) má najlepšiu chuť a sú tam naozaj veľké kúsky, ktoré sa nerozpadajú (a je to tuniak bezpečný pre delfíny). A bonus, dobrá cena.


tuniakový borec
- Možno vás prekvapilo zaradenie vnútorností do "must to eat" a príde vám to nechutné, no ja dievka z dediny, čo si šmakovala na kuracích paprčkách, si dovolím malú pripomienku v podobe výživových hodnôt týchto tradičných netradičných dobrôt . Tak napríklad bravčové srdce má 16,3gramov bielkovín, 0,3 gramu sacharidov a 1 gram tuku na 100 gramov, pričom cena je pomerne nízka. Rovnako aj hovädzia pečienka má fajn hodnoty. 19,2 gramov bielkovín, 4,5g sachrov a 3,96 g tukov na 100 gramov, čo je tiež celkom fajn.
- o hydine rybách a podobných veciach sa asi baviť nemusíme, je to dobré mäso, rovnako ako bravčovina, ktorá mne bohužiaľ nevonia. . . 
- v neposlednom rade sú tu šunky. Tu zdvíham prst a hovorím, ľudia čítajte! Nie všetko s označením fitness a light je super. V prvom rade si všimnite, koľko % mäsa sa nachádza v šunke a čo okrem neho je ešte jej zložkou. Buďte pánsky a nechoďte pod 80%! Dávajte si pozor na zbytočné ečka, múku a fígliky predajcov typu morčacia šunka s podielom 49% bravčového mäsa, alebo bacha na slovíčko separát, todle totiž neberem! Mojimi stálicami sa stali šunky Lidl a to kuracia z kuracích pŕs a morčacia z morčacích :). Sú mäsové, nie sú vôbec mastné a chutia super. Trošku suchšie, ale mne osobne to nevadí. Vyrába ich Dulano a majú ich vždy (dosť často dokonca v akcií, vtedy moje dôchodcovské alterego plesá :D). Ďalším favoritom je prosciutto (hej, musela som gúgliť, ako sa to píše :D) s 3% tuku, ktoré je tiež z Lidla a je málokedy k máni. Ak ma teda niekedy uvidíte tancovať so šunkou v ruke v Lidli, vedzte, že mission complete :D 
Kuracia eufória, Chcela som vám tu dať aj to prosciutto, ale je to taká rarita, že mi ho ani google nenašiel, na druhej strane, ostane mi výhoda a nevykúpite mi ho :D Indícia, nachádza sa medzi šunkami, má modrý obal, ak sa nemýlim, krycí názov je Linessa a tuk v 3%.
- Chcela som vám napísať aj niečo o rybách krevetách, morských príšerách, ktoré milujem, ale mám ich asi tak často, ako Vianoce, takže :D. . . . Ale nie, losos a pstruh v pomerne čerstvej podobe sa u mňa na tanieri niekedy objaví, občas zablúdi aj zmrazená kreveta a homár, nie homára sme mali len raz :D
  • Mliečne výrobky: Mlieko , jogurty, syrovatkové syry, riccota, tvaroh, cottage
-Neviem prečo, ale posledné 3 roky nám problém niektoré mliečne výrobky stráviť bez väčších následkov, takže si dávam pozor na to, čo a v akej forme zjem. Ak však s tým problém nemáte, gratulujem a opätovne apelujem na domáce nepasterizované mlieko. My ho berieme už vyše 2 rokov od jednej tetušky a tá chuť je neuveriteľná (bohužiaľ aj následky :D), plná, krémová, proste iná ako chuť kupovaných mliek, ktoré mi robia problémy len pokiaľ sú vo väčšom množstve (takže sabotéry, čo mi chceli potajmä nalievať do pitia mlieko máte smolu, ale so smotanou to neskúšajte :D). Ehm anyway. . . ideme na výrobky
- Mlieko, prosím vás, nie nízkotučné, ak ste zarytí dietári, hecnite sa a pite aspoň polotučné, riť nám rastie z keksov a čokoládky a nie z mlieka. Myslím, že dávať typy na to, kde kúpiť mlieko sa asi neoplatí, skúste mliečne automaty :P. Keďže doma mávame mliečko domáce, veľakrát ho necháme skysnúť a spravíme z neho tvaroh, raz sa odhodlám a vytvorím si svoj vlastný jogurt (vypestovať v niečom kultúru, to bude moje :D) a vysýrim vlastný syr aj keď konzumácia zrejme možná v mojom prípade nebude. 
-Jogurty: opäť apel, aspoň trojpercentné a čítajte, čo je na nich napísané. Dobrý jogurt má mať zloženie mlieko, mliečne kultúry, žiadne éčka, péčka a podobné voloviny. Ja kupujem Selský jogurt, alebo Dedinský(opäť Lidl), neochutené, ochucujem si ich podľa nálady a paradoxne ich znášam najlepšie. Taká malá pikoška, do nízkotučných jogurtov sa pridávajú cukry, umelé sladidlá a škroby, ktoré majú za úlohu držať hmotu- nehmotu pokope. Čo si myslíte,že ušetríte na tukoch dobehnete cukrami a chémiou. A nezabúdajte, že tuky narozdiel od cukrov zasýtia na dlhšiu dobu a nebavkajú sa s vašim inzulínom. Takže poučenie do budúcnosti? Z niektorých nízkotučných produktov budete nízky a tučný :D   paradoxne priberáte.
- Tvaroh: ten často nejedávam, nerobí mi dobre, alebo ak, tak len vo veľmi malom množstve, najčastejšie opäť Lidl, alebo Kaufland, značka PILOS. Sú bez pridaných látok, čo ja teda môžem a dokonca aj nízkotučné varianty sú dostupné bez sajrajtov.
- Syry: Mojím top of mind je jednoznačne Lidlácky syr syrovátkového typu. Je úplne úžasný, lahodný, s vysokým podielom bielkovín a tukov, nerobí mi v bruchu neplechu a istú dobu sme mali pomerne blízky vzťah, asi 2 mesiace ku mne chodil vkuse na večeru :D. Jemu podobná je samozrejme riccota a môj nový objav ricoletka, ktorá je v podstate to isté čo riccota, len sa zrodila na SVK a nie u pressochlípačov. A nemôžem zabudnúť na Olomoucke syrečky. Aaaa som smraďoch, ale keď sa roztečú po brokolici a tie hodnoty ľudia! Tie hodnoty!!!!! (na 100 gramov pripadá 29 gramov bielkovín, 0 sachrov a 0 tukov) Iné syry nejem, nerobia mi dobre, avšak takým grilovaným enciánom, alebo mozzarellou raz za čas určite nič nepokazíte, alebo syrom President, alebo ach ja chcem syr!!!!
Syrovatková láska
- Cottage: Najlepší opäť Lidlácky, bez takého toho viečka plastového. Má príjemnú chuť a nepreje sa tak ľahko. Ďalší fajn cottage je od Meliny, v kýbliku (teraz si uvedomujem, že sme rodina megalomanov, všetko nakupujeme vo vedrách, debničkách, trojbaleniach, vreciach :D. Včera som ocina poprosila, nech mi donesie biely jogurt, tak som dostala 3 kilový kýbel:D. Bohužiaľ je smotanový a tak majú naši o zdravé raňajky postarané :))). Pri cottage robím výnimku a čo sa týka Meliny, siahnem aj po light verzii, pretože neobsahuje žiadne zbytočnosti. Dá sa zohnať v Kauflande a Tescu :) 
  • Vajíčka: Vajco, Šmakoun
- tu asi nie je o čom, aj keď veľa ľudí vyhadzuje žĺtka, kvôli blbému mýtusu, že zvyšujú cholesterol. Bullshit! V žĺtkach máte všetky dôležité živiny a cholesterol pomáhajú udržovať sakra nízko (ale my si ich osmažíme na rafinovaných olejoch, všakže :P?). Možno akým takým prekvapením bude pre vás Šmakoun od firmy Shmaky, aj keď si myslím, že je to už pomerne známa veličina :). Je to český výrobok z vajíčok, má perfektné hodnoty a našla som ho v Kauflande medzi tofu a v Tescu. Je vo viacerých variantoch, no ja dávam prednosť údenému, alebo čistému. Dá sa jesť tepelne upravený, alebo len tak za studena, no v tom prípade musím upozorniť, že čistý nemá takmer žiadnu chuť.

Tak a to bolo pre dnes všetko. Chcela som vás obšťastniť ešte rastlinnými bielkovinami, ale článok sa mi akosi vymkol z rúk a stal sa zmeskou tipov a patetických žvástov o mojich miláškoch a z takýchto počinov jednému vyhladne a musí sa ísť najesť (hej o desiatej) :D. V ďalšom článku rozoberiem rastlinné bielkoviny, plus pridám typy kde nakupovať kvalitné bielkoviny v prášku. 
Ak sa vám článok páčil, nechajte komentár, či ste v ňom našli niečo nové, alebo inšpirujúce.  Vás to nezabije a ja z toho, že sa niekto ozval budem žiť ešte ďalšie 3 dni :D. 
Majte sa krásne a papajte zdravo. 
Vaša Doda