Dnes si povieme niečo o tréningu, konkrétne supersériach. Veľa krát som dostala od spolucvičiacich kamarátok otázku, prečo cvičím jeden cvik za druhým bez pauzy (pauza - čas keď sa nabuchaní týpkovia obzerajú v zrkadle a “oddychujú”, kočeny si v nich zvyčajne upravujú make up ;-) ).
Odborne sa toto cvičenie dvoch cvikov bez pauzy nazýva superséria. Priznám sa, že som tak cvičila už dávno bez toho, aby som vedela, že take niečo existuje. A to až dovtedy, kým ma jedného pekného dňa oslovil týpek v posilke: “Ide karta? Dávaš si supersérie?”. (Jedna rada - ak neviete reagovať, usmejte sa a prikývnite, hoci ma pravdepodobne tupý výraz prezradil :-D). A tak som začala googliť a vzdelávať sa. A už tupý výraz zmizol (teda aspoň pri tejto téme).
Takže ako som vyššie spomínala supersérie resp. supersety je druh tréningu, pri ktorom sa cvičí bez pauzy. Cvičenie je intenzívne a zároveň sú svaly viac unavené (“rozbité”), to aj pri menších váhach. Výhodou je skrátenie pobytu v posilňovni (hlavne pre všetkých zaneprázdnených), spestrenie si tréningu (pre znudených) a ak si udržíme správnu tepovú frekvenciu tak aj relatívne viacej spaľujeme, čo sa vždy hodí :-) (pre tučných). Treba si však byť vedomý, že rýchlejšie dôjde k pretrénovaniu, nakoľko pri supersetoch sa svalové vlákno “potrhá” viac ako pri normálnom tréningu. Takže day off.
Supersérie sa cvičia rôznymi spôsobmi, aspoň pár ich spomeniem.
- Pre-exhaustion - cvičíte ako prvý jednoduchší cvik a ako druhý ťažší (napr. predkopávanie - drepy).
- Post-exhaustion - opačný postup (drepy - predkopávanie).
- Izolované supersérie - veľmi efektívny spôsob, zameranie sa len na jednu svalovú skupinu (biceps tak - biceps onak) :-).
- Rozložené supersérie - najmenej náročný druh supersérií, zameranie sa na rôzne svalové skupiny (zhyby - výpady, legpress - brucho).
- Kardio - silové supersérie - už z názvu to je jasné :-) (napr. bočné skoky cez prekažku - legpress).
Môžeme sa zamerať na svaly jednej svalovej partie (nohy - drepy, výpady, legpress), nezávislé svalové partie (nohy, brucho) alebo protiľahlé svalové partie (brucho - spodný chrbát, biceps - triceps).
- Naštudujete si o tom vopred niečo (myslím, teda určite viem, že môj článok stačiť nebude). Nikto učený z neba nespadol a nevedomosťou si môžeme tak akurát spôsobiť nejaký úraz.
- Rozcvičíte sa ako obvykle - aeróbna činnosť (napr. bežecký pás, steper, orbitrek alebo švihadlo), dynamické ponaťahovanie (strečing) a prvá ľahká séria cvikov na danú partiu (napr. 1x15, bez záťaže). A šup na supersérie :-).
- Prestávka znamená len presun z jedného stanoviska na druhé.
- Počet opakovaní je individuálny, ale po preskúmaní rôznych zdrojov, je myslím optimálne dať 4x8 (x2).
Zuzana
Superserie su neuveritelne ucinne! Dokazu omnoho viac aktivovat centralnu nervovu sustavu, ktora prave ovplyvnuje spalovanie tukov a naberanie svalovej hmoty. Nebojte sa kombinovat aj dva tazke cviky do superserie, napr. Drepy a Silove premiestnenie alebo Bench press a Zhyby. Vysledky nenechaju na seba dlho cakat :)
OdpovedaťOdstrániťDakujeme za dopnenie a nech ide karta v gyme :-)
Odstrániť