Ahojte! V prvom rade ďakujeme za komentáre a podporu pri pokračovaní v blogovaní. Je to fajn pocit vedieť, že si nás čítate a že vám príspevky pomáhajú v orientácií sa vo výžive a cvičení. Asi vás trošku metie, že články sú písané ako od schizofrenika a v jednom sa píše o jedení 4x do dňa, v inom 2x do dňa. Je to preto, že sme dve, ak ste si to doteraz ešte nevšimli, a každá má iný štýl cvičenia, či stravovania. Zastávame názor, že žiadne telo nie je rovnaké a každý by si mal nájsť tú svoju cestu k zdravému životnému štýlu. Dôležité je, aby vyhovoval vám a aby ste telu dodávali potrebné živiny a zbytočne ho netrestali cvičením, ktoré vás nebaví a stravou 6x do dňa, pokiaľ vám to jednoducho nesadne. Čiže správna cesta nemusí, ale aj môže viesť skrz jedenie každé 3 hodiny a je jedno, či sa k cieľu prebeháte, preplávate, preposilujete, prehiitujete, alebo prejógujete. Hlavné je, aby ste sa cítili dobre a telu dodali endorfíny, pretože s nimi je svet hneď krajší. Dnešný článok píše Dominika :).
Moja správna cesta začína skoro ráno raňajkami, pokračuje obedom, olovrantom a večerou. Časy nemám nikdy stanovené, jem keď som hladná, čiže sa stáva, že obed môžem mať o 12- tej, ale aj o 16-tej, pričom následne na to pridávam, alebo vynechávam olovrant. Všetko záleží od toho, čo jem, ako sa cítim a akú fyzickú aktivitu vykonávam. Hlavné je, že nehladujem. Raňajky sú jediným pevným bodom v mojom "rozvrhu" a vždy je v nich ovocie, tuky a nejaké zložené cukry. Tvoria asi 70% denného príjmu sacharidov. Pokiaľ mám chuť na sladké behom dňa, nerobím z toho vedu a dám si ovocie, alebo kúsok čokolády, svet sa nezblázni a ja tiež nie, treba počúvať vlastné telo a prispôsobiť sa mu. Okrem raňajok každé ďalšie jedlo obsahuje veľa zeleniny a občas nejakú tú bezlepkovú prílohu. Snažím sa piť veľa vody, či už v podobe neochutených čajov, alebo čistej vody a 2-3x do dňa si dám kávu s bezlaktózovým, alebo sójovým/orechovým mliekom.
Čo sa týka cvičenia, 3x týždenne sa chodím vyblázniť na trampolíny. 2-3x do týždňa cvičím s vlastnou váhou buďto doma, alebo v posilňovni hiit tréning, ktorý sa skladá z cca 30 minútového intenzívneho tréningu, zostaveného na komplexné precvičenie celého tela. Pred cvičením si dám na rozohriatie 10- 15 minút kardia (doma je to najčastejšie švihadlo), no nie takého lenivého, ale riadne zaberacieho. Tréning končím strečingom celého tela a pomalým 5 minútovým dobicyklovaním/ doskákaním. Z toho vyplýva, že necvičím viac ako hodinu. Na druhú stranu by ste ma NIKDY neprinútili ísť behať (a ešte sa pri tom usmievať? WTF! :D), cvičiť zumbu, chodiť plávať, alebo robiť jógu. Netvrdím, že to nie je dobré, len pre mňa nuda respektíve vysoké nároky na koordináciu a rytmus :D. (Čo ešte neznamená, že si každú jar nepoviem, že budem chodiť behávať a zabehnem XY kilometrov a zaplávam raz toľko :D).
Prvou časťou článku som vám proste chcela povedať, že nikdy neexistuje JEDINÁ správna cesta, ako dosiahnuť svoj cieľ. Ak vám bude niekto tvrdiť, že to, čo robí on je to najsprávnejšie a najlepšie, vedzte, že klame nielen vás, ale aj seba. Robte, čo vás baví, jedzte ako často máte chuť a vyšľapte si svoj vlastný chodníček úspechu. Stojí to za to.
|
Vidíte? Sme tam obe :D Som rada, že je to fotené na začiatku hodiny, pretože čím viac sa blížime ku koncu. tým viac tričko mení farbu :D |
V druhej polovici článku sa chcem venovať asi najpokladanejšej otázke, čo mi píšete. Spaľovačom tukov. Predpokladám, že takmer každý má s nimi skúsenosti. Ja nie som výnimkou. Skúšala som L-carnitine, rôzne gély a zaručené techniky na odbúravanie prebytočného tuku. Výsledok? Žiadny. Maximálne stres z toho, aby som si dala presne v stanovený čas svoju spaľovaciu "porciu" a možno trošku placebo efektu. Viem, že asi vás sklamem, no žiadne zázračné pilulky, vodičky, oblečenia neexistujú. Keby áno, celý svet je podľa dnešného chorého trendu ako palica.
Stretla som sa s ľuďmi, čo sa obaľovali do potravinovej fólie (keď som mala 16, asi 3x som tak behala hore dole po schodoch. Ten zvuk.... :D), po pizze si dali L- carnitín a tešili sa, ako schudnú, alebo jedli tabletky, ktoré mali otrasné zloženie a napáchali viac škody ako úžitku. Spaľovače tuku sú skrátka zbytočne vyhodené peniaze, ktoré je lepšie investovať do kvalitných potravín.
Pokiaľ chcete telo stimulovať k lepšiemu výkonu, dajte si pred cvičením šálku kávy, alebo zeleného čaju. Obsahujú kofeín/teín, ktorý dodá telu energiu a svalom do určitej miery silu. Stimuluje metabolizmus a tým nakopne spaľovanie.
Paradoxné je, že overený spaľovač má každý človek, len si to neuvedomuje. Sú to svaly. Čím sú väčšie, výkonnejšie, pestovanejšie, tým lepšie pracuje ľudský metabolizmus a spaľovanie. Nemyslite si však, že tuk sa premieňa na svaly. To nie je fyzicky možné. Tukové bunky sa buď zväčšujú, alebo zmenšujú. Nikdy nemiznú, len menia svoj objem, podľa toho čím telo kŕmite a ako. (V detstve sa v každom tele utvorí určitý počet tukových buniek, ich počet sa ustáli a potom sa mení jedine ich veľkosť. Preto je väčšia šanca, že obézne deti budú pri tele aj v dospelosti. Počet tukových buniek sa dá zmenšiť jedine liposukciou, pričom ďalšie sa už neutvoria.).
Pokiaľ chcete suplementovať, vedzte, že najkvalitnejšie suplementovanie je zdravá strava. Čiže jedzte veľa zeleniny, ovocia, tukov a bielkovín, potom vám budú suplementy zbytočné. Ak ste si však istý, že nepríjmate dostatok živín, telu môžete ponúknuť alternatívy, ako sú proteíny, BCAA kyseliny, rôzne formy vitamínov, minerálov, tukov. . . . avšak treba si uvedomiť, že vždy budú o triedu nižšie ako živiny získané prirodzene z potravín. Ak ste si istý, že zo stravy nepríjmate dostatok bielkovín, proteín je super voľba, no ak máte možnosť získať ho z vajec, mäsa, mliečnych výrobkov, siahnite radšej po tejto alternatíve. Je to prirodzenejšie.
Čo sa týka môjho suplementovania a stimulovania, niekedy si dám pred cvičením kávu a miesto večere proteín, pre chuť a aj preto, že nemám náladu pripravovať si jedlo. Proteíny beriem ako alternatívu, keď mám hlad a nemám príležitosť sa plnohodnotne najesť, alebo ako ušetrenie času v situáciach, keď sa mi nechce variť.
A čo vy? Užívate nejaké doplnky k cvičeniu, alebo dávate prednosť prirodzenej forme? Aká je tá vaša správna cesta?
Som rada, že ste sa článkom prelúskali a venovali nám čas, nabudúce by som pridala 2 tréningy celého tela a povenovala sa termínu Clean eating :).
Dominika